Проследяване на бременност

Бременна сте? Не знаете какво следва от тук нататък? Нашите специалисти по Акушерство и гинекология ще бъдат до вас през целия път от положителния тест за бременност до раждането на Вашето дете. 

Проследяването на бременността се нарича Женска консултация. Тя представлява комплекс от грижи, които осигуряват спокойното и безпроблемно протичане на бременността. В Република България НЗОК осигурява т.нар. програма Майчино здравеопазване за здравно осигурените бременни, която покрива част от основните компоненти на женската консултация.

Нашите специалисти, проследяващи бременност, имат сключен договор с НЗОК, благодарение на което Вие, нашите пациентки, се възползвате от всички прегледи и изследвания, покривани от държавата. Подробно описание на включените изследвания в програма „Майчино здравеопазване“ ще откриете в приложението в края на тази страница. 

В нашия наръчник ще Ви представим стъпка по стъпка провеждането на женската консултация.

1

Преглед за установяване на бременност

Препоръчително е след 10-14 дни закъснение на менструацията (при редовен менструален цикъл) и след проведен положителен тест за бременност да бъде извършено гинекологично и ултразвуково изследване за установяване на вътрематочна бременност. Това е изключително важно, за да сме сигурни, че бременността се развива на правилното място – в маточната кухина. Този преглед установява броя на ембрионите/плодните сакчета, както и срока на бременността. Измерваме го в гестационни седмици, като за начало на първия ден на първата седмица се счита първият ден на последната редовна менструация. Следователно, 14 дни след закъснението на менструацията бременността следва да бъде в 6-та гестационна седмица. Между 6-та и 7-ма гестационна седмица обикновено става видима и сърдечната дейност на ембриона. За целта запазете час за първичен преглед при избрания от Вас АГ специалист в удобен за Вас филиал. Лесно и бързо можете да го направите през платформата супердок. 

2

Регистрация на женска консултация

Вашият акушер-гинеколог ще Ви покани на втори преглед, около 9-та – 10-та гестационна седмица, за да Ви включи в програма Майчино здравеопазване. За целта е необходимо предварително да си осигурите Направление №9 от личния лекар. При този преглед освен ултразвук, лекарят ще извърши следните изследвания:

  • Гинекологичен статус
  • Колпоскопия – специализиран оглед под голямо увеличение и с приложение на специфични разтвори с цел детайлно оглеждане на външните полови органи, влагалището и маточната шийка в началото на бременността – изключително информативно и напълно безвредно за бременността изследване. 
  • Цитонамазка
  • Микробиология на влагалищен секрет
  • Ще Ви бъде издадено направление за установяване на кръвна група, изследване на пълна кръвна картина, кръвна захар, СУЕ, изследване на урина, изследване за носителство на хепатити B и C, HIV, сифилис. Описаните изследвания са посочени като стандарт от НЗОК при регистриране на всяка една бременност. 
  • Ще бъдете насочени за провеждане на ранна фетална морфология и биохимичен скриниг

    Всяка бременна в периода между 11+0 и 13+6 г.с. провежда т.нар. Биохимичен скрининг – неинвазивен тест, комбиниращ данни от ултразвуков преглед и кръвно изследване, които определят риска от носителство на най-честите хромозомни аномалии. Успоредно с това, бременната провежда и високоспециализирано ултразвуково изследване – т.нар ранна фетална морфология, която представлява детайлен преглед на всички структури на ембриона с цел ранно откриване на вродени малформации и синдроми. Описаните изследвания се извършват от тясно специализирани специалисти, информация за които ще получите от своя проследяващ лекар при регистрацията на женската консултация. 

3

Последващи прегледни

След интерпретацията на биохимичния скрининг и ранната фетална морфология бременната започва да посещава своя лекар на всеки две до три седмици с цел провеждане на ултразвуково изследване на плода и проследяване на нормалното протичане на бременността. 
Чрез редовните ултразвукови изследвания ние проследяваме:

  • Сърдечната дейност на плода
  • Разположението на плода в матката, както и нормалното развитие на основните му анатомични структури
  • Относителното му тегло и темпът на растеж на плода. Двете величини са изключително важни, тъй като отклонение от нормалните стойности сигнализира за проблем в протичането на бременността. 
  • Чрез специализирано изследване – Doppler проследяваме кръвотока в маточните артерии, пъпната артерия на плода, средната мозъчна артерия на плода – отклонения от нормалните индекси и графики на кръвотока в тези артерии е сигнал за проблем
  • Измерваме дължината на маточната шийка – по този начин откриваме пациентки, подложени на риск от преждевременно раждане, които нямат симптоми, и имаме шанс да вземем мерки с цел предотвратяване на такова. 
  • Оценяваме количеството на околоплодните води в матката – средата, в която е разположен плода
  • Оценяваме локализацията и зрелостта на плацентата – изключително важна структура, която осигурява нормалното протичане на кръвообмена между майката и плода
  • Търсим наличие на патологични промени по матката или съседните й органи

Този обширен обем от информация, който получаваме в рамките на един преглед, ни позволява да регистрираме рано различни отклонения от нормалното протичане на бременността и да се намесим навреме, за да предотвратим последици от тях. 

4

Втора фетална морфология

Вашият лекар ще Ви насочи за провеждане на втора фетална морфология в периода 21-ва – 24-та г.с., когато отново специалист фетален морфолог ще огледа подробно всички структури на плода. Тази морфология се счита за най-информативна за изчисляване на риск от появата на генетични заболявания и за откриване на вродени малформации. При необходимост, бременните биват насочени за последващи фетални морфологии. 

5

Запис на детски тонове

След 28-ма г.с. със специален апарат – кардиотокограф се извършва т.нар. запис на детски сърдечни тонове – чрез поставянето на две пелоти върху корема на майката в продължение на 20 минути се регистрира детската сърдечна честота, сърдечната честота на майката и маточната активност (наличие на контракции). Записът на тонове е изключително информативен относно състоянието на плода и следва да се провежда на всеки две седмици в периода 28-32г.с., а в периода 33-36г.с. веднъж седмично. Всички наши кабинети са оборудвани с модерни апарати за запис на тонове. 

6

Преглед в периода 34-та – 36-та г.с. 

Отделяме специално внимание на този преглед, тъй като тогава се изследва отново влагалищен секрет с оглед санирането на влагалището от микроогранизми преди раждането на плода. Много често при бременните жени са налице безсимптомни, безвредни за бременната пациентка микроогранизми, които обаче могат да бъдат проблемни за плода. Именно затова изследваме влагалищния секрет и провеждаме лечение при необходимост. Също така издаваме карта за профилактика на бременността – документ, който бременната представя в здравното заведение, където ще ражда – в него са описани дейностите, извършени по време на женската консултация. 

7

Прегледи след раждането

Всяка родилка има право на два прегледа след раждането – първи до 7 дни след раждането и втори 30 или повече дни след раждането, както и на еднократно изследване на кръв и урина. Прегледите са важни с оглед на преценка на заздравяването на оперативната рана (ако има такава), както и оценка на инволуцията на матката (процесът на възвръщането й към нормалните й размери и структура преди бременноста)

Ако имате въпроси относно проследяването на бременност при нашите специалисти, не се колебайте да се свържете с нас! 

Включени прегледи и изследвания по програма Майчино здравеопазване.

Ултразвуков преглед

общо 4 броя – по 1 в следните периоди:
1) 4-10 г.с., 2)11-13 г.с., 3)18-26г.с., 4) 28-36г.с. 

Микробиологично изследване на влагалищен секрет

двукратно – веднъж при регистрацията и веднъж в 34-36-та г.с.

Цитонамазка

еднократно – при регистрация на бременността. 

Изследване на кръвна група

еднократно при регистрацията

Изследване на алоеритроантитела

при (-) Резус фактор на майката 4-кратно изследване за наличие на алоеритроантитела в кръвта й – профилактика на хемолитична болест на новороденото (животозастрашаващо усложнение при несъвместимост в резус-факторите на майката и плода)

Кръвни изследвания

ПКК, СУЕ, глюкоза – при регистрация, в V и VIII лунарен месец

Кръвни изследвания

HIV, Hepatitis B, Hepatitis C, Wasserman – еднократно при регистрация

Изследване на урина

при регистрация на бременността, в V и VIII лунарен месец

Всички ултразвукови прегледи освен описаните четири, както и записите на детски тонове не се покриват от НЗОК и се заплащат по актуалния ценоразпис на МЦ „Люлинмед“.

Всички ултразвукови прегледи освен описаните четири, както и записите на детски тонове не се покриват от НЗОК и се заплащат по актуалния ценоразпис на МЦ „Люлинмед“.

Заедно

без болка

Живот без болка